Plakáty k výročí 30 let střediska

Historie střediska

Po obnovení Junáka jsme založili v Brně-Bystrci, ve spolupráci s místní římskokatolickou farností, 24. středisko Brno-Bystrc. Na zakládání se aktivně podíleli V. Mičánek, J. Suchý, I. Hudec, M. Skočovský a další. Členská základna byla tvořena z části členů klubu Budung, části kolektivů ministrantů a scholy, “chaloupkářů” Ivana Hudce, a dalších rychle přibývajících nováčků. Středisko bylo ústředím Junáka zaregistrováno dne 31.3.1990. Vůdcem byl Karel Vyškovský, zástupci Květa Šmerková a Petr Vyškovský. Středisko tvořily oddíly s následujícím vedením:

V roce založení mělo středisko celkem 120 členů. Dne 9.5.1990 složilo prvních 17 členů skautský slib v břitové věži hradu Veveří. Pak následovaly první prázdninové tábory v Matějovci (celkem 1247 “osobodní”), světlušky měly minitábor v Číchově. Na podzim proběhly oslavy 75 let skautingu v Brně. Prvního prosince se konala celostředisková Mikulášská besídka.

V roce 1991 byl zrušen 90. oddíl a většina členů přešla do 88.oddílu, v roce 1992 založil Jan Suchý 36.oddíl skautů - Termiti, vedení 35. oddílu převzal Petr Vyškovský a bratři Kulhánkové a F. Bubeník založili oddíl 88V. Při registraci 1993 byl založen oddíl 88R. K 1.lednu 1994 byly převedeny oddíly 88, 88V a 88R do nově vzniklého 25. střediska.

Historii mapují i dřívější verze webových stránek našeho střediska. Můžete nahlédnout, jak vypadaly střediskové stránky přibližně od roku 2000, a jak v další verzi od roku 2006.

Prehistorie

Karel Vyškovský, Petr Vyškovský vzpomínají:

V roce 1968 jsme vstoupili do 90. oddílu skautů, který měl klubovnu na Jiráskově ulici v Brně a byl součástí 14.střediska. Oddíl (i středisko) vedl František Fiala-Sova. Činovníky oddílu byli Milan Skočovský-Svišť, Miroslav Macháček-Rohan, Karel Vyškovský a Jiří Štancl. V roce 1969 oddíl tábořil v Jeseníkách nad obcí Česká Ves. Po táboře Radlice-1970 a v průběhu likvidace Junáka došlo, pro některé názorové rozdíly mezi vůdcem oddílu a činovníky, k rozdělení oddílu.

Větší část oddílu (cca 25 dětí), vedená Karlem Vyškovským a Jiřím Štanclem přešla do 15. ZO Svazarmu-Zálesák, kterou vedl Rostislav Zabloudil. Zde vytvořila 4.středisko s klubovnou na ulici Úvoz. Vedoucím střediska byl Karel Vyškovský. Menší část oddílu (cca 10 dětí) vedená Františkem Fialou vytvořila později v Zálesáku středisko č.3, které záhy zaniklo. (Do 15. ZO-Zálesák přešly i další skautské oddíly, které vytvořily stř .č .2 - Hubáček a stř. č. 5 - Němčanský. Ve vedení 15.ZO působil i ing. Slavík a B. Škaroupka (metodik)).

Zde jsme, poměrně nerušeně, pokračovali v činnosti ve skautském duchu. Letní tábory se od roku 1971 konají pravidelně v Matějovci u Dačic. Po nástupu K. Vyškovského na vojenskou základní službu (1971) převzal vedení střediska Jiří Štancl. V roce 1972 došlo k připojení oddílu “vlčat” Luboše Müllera-Žabáka (cca 10 chlapců). V témže roce předal Jiří Štancl vedení střediska Petru Vyškovskému. Roku 1974 Petr Vyškovský nastoupil na vojnu a vedení převzal Jan Fišer.

V roce 1976 byla založena samostatná 215. ZO Svazarmu BTS, jejímž předsedou byl zvolen Petr Vyškovský. V září 1982 přivedl náš člen Mojmír Novotný skupinu cca 10 dětí ve věku 10-14 let, kteří v roce 1983 uskutečnili svůj první tábor v Matějovci. Po táboře převzal vedení tohoto oddílu František Bubeník, později Pavel Kulhánek. Koncem roku 1983 byl zvolen předsedou 215.ZO Jan Kaucký. V roce 1985 byl zvolen předsedou 215.ZO Jan Fišer, který působil v této funkci až do zániku Svazarmu v roce 1990. Tehdy členové založili klub pro pobyt v přírodě - BUDUNG KLUB, který pokračuje pod vedením Jana Fišera dosud. V průběhu let 1970 - 90 mělo naše sdružení průměrně 42 členů. Mezi naše tradiční “zálesácké”aktivity patřilo: deset ročníků dálkového pochodu k založení ČSR “52+ do Brna”, každoroční soutěž amatérských skupin “ZÁKOPÍ” a společenský večer “COUNTRY-BÁL”, vodní turistika (Vltava, Lužnice, Hron, Svratka ...), lyžování, zimní táboření, tématické akce (speleologie, horolezectví, potápění, kurs vodního záchranářství) atd. Původní skautská a zálesácká činnost se postupem let, pro část členů, vyvinula v práci a táboření rodičů s vlastními dětmi.